Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Počimo nepremičninski balon

3576 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Pozdravljeni

Nedvomno za vsakega mladega državljana pride čas, ko mora prerezati popkovino domačega doma in stopiti na svojo pot. Prvi korak k temu je prav gotovo lasten vir prihodkov se pravi služba in pa odselitev od doma v lastno prebivališče.

Kot mladi pravkar diplomirani državljan sem soočen s stanovanjskim problemom, kot verjetno večina mladine oz. vsaj velik delež le te. Problem vidim predvsem v previsoki ceni stanovanj (predvsem ljubljana) in si ga tako ne morem privoščiti pa tudi najemnine niso nizke.

Po nekaterih podatkih je v sloveniji veliko stanovanj praznih (v ljubljani naj bi jih bilo cca 15 000), ker jih investitorji ne morejo prodati zaradi previsokih cen. Po pravilih tržnega gospodarstva bi morala ta prazna stanovanja zniževati cene vseh stanovanj, vendar jih ne. Zakaj? Očitno si investitorji lahko privoščijo vzdrževati nenaseljena stanovanja in čakati na kupce. Cen pa investitorji vsekakor ne bodo spustili vsaj dokler jih to ne bo finančno prizadelo.

Predlagam rešitev v obliki obdavčitve za lastnike nenaseljenih stanovanj pa naj bodo to razna podjetja, fizične osebe ali pa banke. Vendar obdavčitev nebi smela biti smešno nizka kot je sedaj, tako da predlagam vsaj 5% obdavčitev glede na vrednost nepremičnine. Stopnja obdavčitve bi z vsakim letom, ko stanovanje nebi bilo naseljeno, narastla za nadalnjih 5%, tako bi v zelo kratkem času prisilili lastnike stanovanj, da jih ponudijo na trgu po bistveno ugodnješi ceni, ker v nasprotnem primeru jih bo to finančno zelo prizadelo.

Ker če svobodni trg ne deluje potem je dolžnost države, da poseše vmes z vpeljavo regulatorjev. Po mojem mnenju sem predlagal osnutek regulatroja, ki bi uspešno vrnil trg v neko normalno stanje to pomeni, da si lahko vsak normalen (povprečen) državljan privošči lastno stanovanje.

LP Marko

13 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marko Corn 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 4. 2011

Odziv Ministrstva za finance

Osnovno izhodišče novega sistema davka na nepremičnine je, da se na podlagi popolnih evidenc o nepremičninah obdavčijo vse nepremičnine, ne glede na namen uporabe in vrsto lastništva. Obdavčile naj bi se glede na njihovo (posplošeno) tržno vrednost, s čimer bi se davčno breme porazdelilo sorazmerno na vse lastnike glede na ekonomsko moč, izraženo v vrednosti njihovih nepremičnin. Vaš predlog se nanaša na možnost, da se prazna stanovanja dodatno in bistveno višje obdavčijo. Pojasnjujemo, da je osnovna funkcija davka na nepremičnine zagotavljanje sredstev za financiranje določenih javnih storitev in dobrin na ravni lokalnih skupnosti. Višina davka mora zato biti sorazmerna temu cilju, prekomerna obdavčitev pa bi lahko pomenila kršitev tega osnovnega ustavnega načela. Zato je eno osnovnih izhodišč za nov davek na nepremičnine tudi, da bo obseg davčne obveznosti določen v višini, ki omogoča njeno plačevanje, ne da bi silil davčnega zavezanca k prodaji premoženja zato, da bi plačal davek. Vašega predloga za tako visoko davčno stopnjo (5%) in vsakoletno povišanje obdavčitve za dodatnih 5% v primeru praznih stanovanj, zato ni mogoče podpreti. Da se predlaga nesorazmerno visoka obdavčitev, je mogoče videti tudi iz mednarodnih primerjav, kjer države, v katerih se za odmero davka na nepremičnine upošteva njihova tržna vrednost, praviloma s stopnjo davka na stanovanjske nepremičnine ne presežejo 3 %. Se pa strinjamo, da je mogoče preko davčnega sistema podpirati tudi različne elemente ekonomske in socialne politike države. Zato se proučuje možnost, da bi se v okviru davka na nepremičnine sicer določila načeloma enaka davčna stopnja za istovrstne nepremičnine, torej ena stopnja davka za stanovanja, nato pa za stanovanja, ki jih uporabljajo za bivanje lastniki sami, določila nižja davčna stopnja. Taka rešitev gre v smeri vašega predloga. Obenem poudarjamo, da je davčna spodbuda praviloma le dopolnilen ukrep. Zaradi prej navedenih načel ni mogoče z obdavčitvijo tako radikalno vplivati na trg nepremičnin, da bi samo s tem ukrepom dosegli cilje, ki jih v vašem predlogu navajate. Za dosego ciljev kot so znižanje cen nepremičnin oziroma na sploh povečanje ponudbe (prodaja, najem) nepremičnin na trgu, bi bilo zato poleg obdavčitve, potrebno uveljaviti tudi druge nedavčne ukrepe.

Priloge:

Komentarji