Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Izboljšanje prometne varnosti

3835 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Pred časom sem poslala ta predlog na Odbor za promet pri Državnem zboru, vendar se jim ni zdelo vredno odgovoriti na sporočilo.

Predlagam namreč, da bi se v našo zakonodajo vgradilo določilo, po katerem bi vozniki, ki v določenem časovnem obdobju ne bi storili nobenega prekrška (niti najmanjšega), pridobili neko boniteto (na primer popust pri plačilu cestnine za državne ceste ali kaj podobnega. Zakaj ne bi stimulirali dobrih voznikov, namesto da samo kaznujemo prekrškarje? Strošek za bonitete bi lahko na pokrili s povišanjem kazni za hujše prekrške.

Že pri otrocih se s pohvalo doseže več kot z grajo, in predvidevam, da bi Slovenci precej stremeli k temu, da bi si pridobili boniteto. Rezultat tega pa bi bil večje spoštovanje cestno prometnih predpisov in posledično temu manj nesreč. Samo poviševanje kazni, torej palica brez korenčka, nima zadostnega učinka, saj se zaradi (ne)ažurnosti sodišč glavni prekrškarji nemoteno vozijo še naprej.

13 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P planika 10 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 8. 2011

Odziv Ministrstva za promet

Gotovo so pozitivne spodbude in sporočila dolgoročno zelo učinkovita metoda za spreminjanje navad in tudi v prometu dobra pot za varnejši in bolj tekoč promet. Kampanje in preventivne akcije, ki jih izvaja Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa, so v letu 2010 usmerjene prav v takšna sporočila, da bi se zahvalili voznikom, ki upoštevajo prometna pravila, jim sporočili, da to zelo cenimo in z zahvalo ter pohvalo spodbudili pozitivno vedenje.

Sistem nagrajevanja je uveden tudi pri obveznih zavarovanjih v prometu, kjer imajo vse zavarovalnice bonitete za lastnike vozil, ki v preteklem zavarovalnem obdobju, oziroma v daljšem časovnem obdobju niso povzročili škod. Za lastnike vozil z več škodnimi dogodki, pa je možnost negativnih posledic s povečanjem premij. Deluje pozitivna spodbuda, negativnim posledicam pa se lastniki izogibajo z menjavo zavarovalnic.

Obe področji uspešno in seveda z ustreznimi ukrepi razvijata pozitivno nagrajevanje, ker so v ozadju za to tudi vzpostavljeni mehanizmi. Pri plačevanju nadomestil za uporabo cestne infrastrukture ali pri podobnih dajatvah pa to ni mogoče. Globe in kazni, ki se plačujejo za kršitve prometnih pravil, so prihodki Proračuna Republike Slovenije, nimajo namenske porabe in v sistemu integralnega proračuna te ne morejo dobiti. Drugi razlog, ki ima sicer zelo pozitivno sporočilo pa je, da večina voznikov upošteva predpise in nima zabeleženih kršitev. Nagrajevanje večine bi tako pomenilo potrebo za izdatno zagotovitev novih virov – samo za primer: za recimo 10% popust bi morali letno zagotoviti med pet in šest milijoni evrov.

Priloge:

Komentarji