Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dvojno glasovanje na volitvah

3219 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Predlagam, da na volitvah dobi vsakdo po 2 glasovnici, eno na belem papirju, drugo na rdecem in sicer, na enem listu bi izbirali in volili kandidata, oziroma damo neizpolnjeno glasovnico, na drugem, pa bi oznacili komu odvzeti glas, oziroma koga ne zelimo vec videti na volitvah, saj mislim, da je to zelo pomembna javnomnenska raziskava.

Na ta nacin bi videli zakaj ljudje ne gredo na volitve in nekdo bi morda bil bolj motiviran, da pride in glasuje samo proti dolocenim strankam, kar prej ni imel moznosti, saj do zdaj so bile VOLITVE po vzoru FACEBOOKA, kjer si imel samo moznost LAJKATI, oziroma VSECKATI, zato je nujno potrebno, da naredimo vzor po celem svetu in preuredimo volitve na tak nacin, da imajo ljudje moznost izkazati tudi svoje nezadovoljstvo in morda bomo videli vec ljudi na volitvah. Vsekakor pa bodo te informacije zelo pomembne, saj bomo lahko prisli do dolocenih zakljuckov, zakaj ljudje ne gredo na volitve, ter zakaj eni stalno zmagujejo, ipd... Stroski tovrstnega nacina bi bili minimalni, saj bi bilo samo nekaj dodatnih listov potrebnih in nekaj vec casa za stetje glasov, toda vsak zapravljen denar se itak vrne nazaj v obtok, saj ljudje, ce ne dobijo place ne morajo niti trositi denarja, zato je prav, da se porabi vec denarja za volitve, saj to ni stran vrzen denar, saj denar krozi in to si moramo dati ze enkrat v glavo.

15 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Anti NWO 143 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 6. 2014

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Prvi odstavek 73. člena Zakona o volitvah v državni zbor (Uradni list RS, št. 109/06) določa, da se glasovanje opravi z glasovnico. Drugi odstavek istega člena zakona določa vsebino glasovnice, t.j., da glasovnica o kandidatih v volilnih okrajih vsebuje oznako volilne enote, oznako volilnega okraja, zaporedne številke in imena list kandidatov po vrstnem redu iz seznama list kandidatov ter priimke in imena kandidatov, o katerih se glasuje v volilnem okraju ter navodilo o načinu glasovanja. Tretji odstavek pa določa, da volivec glasuje samo za enega kandidata ter da glasuje tako, da na glasovnici obkroži zaporedno številko pred priimkom in imenom kandidata, za katerega glasuje.

Volilna pravica je ena temeljnih političnih pravic. Vsebuje pravico osebe, da lahko voli (aktivna volilna pravica) in da je lahko izvoljena (pasivna volilna pravica). Je hkrati individualna in kolektivna pravica, saj jo volivec lahko izvršuje le skupaj z drugimi volivci ob času in na način, ki je vnaprej predpisan in izveden po tem predpisanem postopku. Skozi razvoj demokratične družbe so se razvila načela, za katera lahko rečemo, da so pogoj za demokratične volitve in tako tudi za moderno demokracijo. To so načela splošne volilne pravice, načelo enake volilne pravice, načelo neposrednih volitev, načelo svobodnih volitev ter načelo tajnosti glasovanja. Navadno so ta načela določena že v ustavah posameznih držav ter dodatno razdelana še v zakonodaji in ostalih predpisih.

Načelo enake volilne pravice pomeni, da je glas vsakega državljana vreden enako, vsak državljan ima en glas in njegov glas nima nikakršne prednosti pred glasovi drugih volivcev.

Iz zgornjega pisanja je razvidno, da je način glasovanja na volitvah že vnaprej predpisan in izveden po predpisanem postopku, ki je opredeljen v ustavi in zakonodaji ter da je za sprejem sprememb temeljne volilne zakonodaje potrebno visoko politično soglasje. Za sprejem Zakona o volitvah v državni zbor je namreč potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev.

Glede na navedeno menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji