Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Razveljavitev slovenskih poroštev do Grčije

2825 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Vladi Republike Slovenije predlagam takojšnjo razveljavitev slovenskih poroštev do Grčije.

Slovenija je pri pomoči Grčiji izpostavljena za znesek, ki presega 1.813 milijonov evrov.

Slovenija je Grčiji posodila 263.684.711 evrov in izdala za 1.550 milijonov evrov poroštev, kar je skoraj četrtina slovenskih letnih proračunskih prihodkov. Do 31.12.2014 je Grčija plačala 17.596.592,24 evrov obresti po obrestni meri 3M euribor + 0,5 odstotka. Če Grčija denarja ne bo vrnila in če bodo unovčena poroštva, bo Slovenija utrpela veliko finančno škodo. Znesek slovenskih poroštev do Grčije dosega 4 % slovenskega letnega BDP.

Glede na to, da bo Grčija z dnem 30.6.2015 razglasila plačilno nesposobnost, ni za pričakovati, da bo v celoti vrnila Sloveniji posojen denar. Tako lahko pričakujemo, da se bo slovenski javni dolg povečal še za znesek slovenskih poroštev do Grčije, čemur je potrebno prišteti še neznane obresti.

Poroštvo Slovenije do Grčije je tako v škodo slovenskih davkoplačevalcev, zaradi česar predlagam, da se to poroštvo takoj razveljavi. V kolikor pa to ni mogoče, pa naj Vlada Republike Slovenije sprejme vse potrebne ukrepe, da se zapleni premoženje Grčije v vrednosti dolgovanega zneska.

13 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marjan Bizilj 85 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 8. 2015

Odziv Ministrstva za finance

Institucionalna ureditev EU pred nastopom krize ni zagotavljala učinkovitega mehanizma za morebitno finančno pomoč državam članicam EU, katerih skupna valuta je evro (v nadaljevanju: države članice območja evra). Zato so se 7. maja 2010 predsedniki držav oziroma vlad na zasedanju držav članic območja evra zavezali, da bodo ustanovili poseben mehanizem za zagotavljanje finančne pomoči državam članicam območja evra, če katera izmed njih ne bi mogla pridobiti zadostnih finančnih sredstev na trgu. Države članice so nato v ta namen ustanovile družbo v Luksemburgu s firmo »European Financial Stability Facility« (v nadaljevanju: EFSF), ki bo lahko najemala kredite oziroma izdajala dolžniške finančne instrumente s poroštvom drugih držav članic območja. Tako zbrana sredstva pa bo kot posojila namenila državi članici območja evra, ki bo zašla v finančne težave in bo zaprosila EFSF za posojilo. Skladno z veljavnim Zakonom o poroštvu Republike Slovenije za zagotavljanje finančne stabilnosti v euroobmočju Republika Slovenija daje poroštvo za obveznosti družbe EFSF pri čemer celotni obseg poroštva Republike Slovenije znaša do skupne višine 3.664.300.000 EUR glavnic s pripadajočimi obrestmi in stroški instrumentov financiranja oziroma finančnih poslov. Skladno s poroštveno pogodbo (Deed of Guarantee) države dajalke poroštva, vključno z Republiko Slovenijo, izdajo poroštva za finančne instrumente, ki jih bo izdala družba EFSF, v višini njihovega deleža v posamezni izdaji povečanega na 120% oziroma do 165% za izdaje po uveljavitvi sprememb EFSF Sporazuma, tj. dne 18. 10. 2011 lahko EFSF za finančno pomoč Irski, Portugalski in Grčiji izda za 241 mrd EUR glavnic finančnih instrumentov. Do Grčije je Republika Slovenija poleg že omenjenih poroštev preko EFSF, ki predstavlja posredno izpostavljenost, neposredno izpostavljena na podlagi bilateralnega posojila. Delež Republike Slovenije v bilateralnem posojilu je 0,498°/0 kar znaša 263,7 mio EUR, delež Republike Slovenije v poroštvih EFSF pa je 0,505%, kar znaša 661 mio EUR. Skupaj je torej Republika Slovenija po podatkih Eurostat izpostavljena do Grčije za 924,7 mio EUR. Eurostat podatke jemlje neposredno iz danih posojil, tako da pri posojilih danih s strani EFSF ne upošteva danih poroštev. RS namreč ne jamči neposredno za posojila dana Grčiji s strani EFSF temveč za znesek izdanih obveznic EFSF povečanih na 120% oz. 165% izdanih obveznic EFSF. Enostranska razveljavitev danih poroštev Republike Slovenije za zadevne finančne instrumente EFSF ni možna, saj veljavna pravna pravila, ki urejajo dano poroštvo Republike Slovenije, tega ne dovoljujejo. V primeru, ko bi lahko porok svojo poroštveno obveznosti kadarkoli razveljavil oziroma preklical (brez soglasja nasprotne stranke oziroma brez nastopa okoliščin, ki bi dopuščale takšno razveljavitev), bi institut poroštva izgubil svoj pomen. Glede na navedeno menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji