Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvedba aktivne vadbe za osnovnošolce

4370 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Prihajam iz športne stroke, opažamo, da se stanje drastično slabša. Povprečen osnovnošolec je vse bolj debel, ima slabše motorične sposobnosti, telesa so fizično šibka, kordinacija je slaba.

Posledično je že in še bo, vse več sladkorne bolezni, srčnožilnih obolenj itn. Ta ukrep bi vplival dolgoročno tudi na manjšo izdatnost zdravstvene blagajne.

PREDLOG: Predlagam, da se v osnovni šoli ali srednji šoli ali v obeh uvede OBVEZNA oblika izvenšolske ali v obliki krožka trening vadba. Vadba naj bo vsaj 2 ali 3× tedensko, izvajajo pa jo lahko športni klubi. (atletika, košarka, nogomet, odbojka, rokomet, tenis...).

Na koncu šolskega leta, mora vadeči s klubskim potrdilom potrditi da je izpolnil športno obveznost in to je "pogoj" za napredovanje v naslednji razred. Telovadba v šoli po mojem mnenju naj ostane, da otroci spoznajo razne športne panoge, s tisto eno pa naj se vsaj nekaj let ukvarjajo.

Dejstvo je, da tisti, ki se je 4 leta med puberteto ukvarjal aktivno s športom, ima več kot 50% manj možnosti za srčnožilna obolenja ter bistveno manjšo možnost za starostni diabetes

11 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 18 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 9. 2012

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

V šolskem letu 2010/2011 smo za obdobje treh letih v osnovnih šolah s pomočjo evropskih sredstev pričeli z izvajanjem pilotnega projekta Zdrav življenjski slog. Cilj projekta oz. programa je dodatno spodbuditi osnovnošolske otroke k oblikovanju zdravega življenjskega sloga. S pomočjo dodatne športne aktivnosti, ki jo ponuja program, želimo zagotoviti zainteresiranim učencem 5 ur športne aktivnosti na teden, odpravljati posledice negativnih vplivov sodobnega načina življenja (vadba za primerno telesno držo, odpravljanje ploskosti stopal, odpravljanje debelosti, razvoj splošne vzdržljivosti). Na ta način bi zagotovili priporočeno vsakodnevno strokovno vodeno vadbo, v skladu s priporočili EU smernic za telesno dejavnost (sprejetih novembra 2008 v Biarritzu) in v skladu s Strategijo Vlade RS na področju telesne (gibalne) dejavnosti za krepitev zdravja od 2007 so 2012, ki ima pozitivne učinke na zdravje otrok. Vadbo vodijo športni pedagogi, izvaja pa se v času razširjenega učnega načrta. Trenutno je v program vključena dobra četrtina osnovnih šol ter 22.000 učencev, v prihodnje pa si želimo vključiti vse osnovne šole ter pričeti z izvajanjem programa tudi v srednjih šolah. V primeru pozitivnih učinkov programa (na podlagi evalvacijskih študij) bi bilo dobro razmisliti o uvedbi vsakodnevne vadbe v obvezni učni načrt osnovne šole.

Priloge:

Komentarji