Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev agrarnih skupnosti

4334 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da ukine agrarne skupnosti in vrne deleže v naravi zakonitim dedičem. Te agrarne skupnosti že dolgo časa niso več namenjene samo kmetijstvu saj so ta zemljišča že zdavnaj pozidana ali se uporabljajo v druge namene in ne za pašo živine. Res pa je, da s tako obliko lastništva, v večini samooklicani predsedniki Agrarnih skupnosti upravljajo kot želijo. Torej en človek, ki ni niti lastnik ali samo delni lastnik upravlja lahko tudi z več 100 ha zemljišča. Ne vem, kako država to lahko dopušča ? V drugih evropskih državah ne poznajo te oblike lastništva. Lep pozdrav

11 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N november 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 4. 2014

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

V uvodu pojasnjujemo, da se je v skladu z Zakonom o ponovni vzpostavitvi agrarnih skupnosti ter vrnitvi njihovega premoženja in pravic (Uradni list RS, št. 5/1994, 38/1994, 69/1995, 22/1997, 79/1998 – odl. US, 56/1999, 72/2000, 51/2004 – odl. US, 87/2011; ZPVAS) v večini primerov ponovno vzpostavljenih agrarnih skupnosti, premoženje vrnilo v obliki solastniškega deleža (solastnina), v posameznih primerih pa tudi kot skupna lastnina neposredno članom agrarnih skupnosti. Po ZPVAS se je namreč premoženje vračalo tistim, ki jim je bilo odvzeto, torej članom bivše agrarne skupnosti in ne agrarnim skupnostim. Tako agrarne skupnosti tudi niso postale lastnice tega premoženja.

Ponoven odvzem tega premoženja fizičnim oz. pravnim osebam ne bi bil skladen z Ustavo RS, ki varuje lastninsko pravico.

Hkrati vam sporočamo, da na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje pripravljamo Zakon o agrarnih skupnostih (objavljen na e-demokracija), ki bo omogočil normalno gospodarjenje (upravljanje in razpolaganje) s tem premoženjem. V pripravo je vključena širša javnost in tudi predstavniki Združenja predstavnikov agrarnih skupnosti Slovenije. Predlog zakona dopušča tudi možnost prenehanja agrarne skupnosti v primeru preoblikovanja agrarnih skupnosti v pravno osebo ali razdelitvi premoženja med člane, vendar le s soglasjem vseh solastnikov oz. skupnih lastnikov.

Priloge:

Komentarji