Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Večina bank posega v socijalne pomoči na račun izvršilnih sklepov

5002 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Skoraj vse banke trgajo socijalno ogroženim neke provizije v znesku 10 20 ali pa na A banki celo 30 evrov vsak mesec.

Banke pojasnujejo da imajo veliko stroškov z izvršilnimi sodnimi sklepi ki se obesijo na račun dolžnika ki je prejemnik socijalne pomoči.

Zanima me, če je socijalna podpora že po zakonu nedotakljiva in izvzeta iz vseh izvržb... zakaj potem enako ne velja tudi za banke.

Imam namreč dva soseda ki ne moreta delati in sta prejemnika socijalne pomoči, hkrati pa še dolžnika in imata sklepe o izvržbah na bančnih računih pa jima A banka jemlje vsak mesec po 29,00€ ker da majo strošek s temi izvržbami ..

Jaz to vidim kot nezakonit poseg v denar ki ga ščiti člen 101, 102 ZIZa saj banke na račun sklepov zaračunavajo provizije ki jo trgajo od socijalne podpore ...

Vladi predlagam naj takšno početje bank prepove saj se socijalno ogroženega s tem še bolj bremeni/ogroža, sploh pa da so tako visoki stroški je naravnost neverjetno ...

19 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M marko.s 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 6. 2014

Odziv Ministstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Trenutna zakonodaja ne omogoča, da bi se bankam prepovedalo posegati na ta sredstva. Kljub temu, da je denarna socialna pomoč izvzeta iz izvršbe v skladu s 159. členom ZDavP-2, banke lahko posežejo na ta sredstva, saj imajo v splošnih pogojih poslovanja določeno, da lahko zaradi stroškov, ki so jim nastali, posežejo na vsa razpoložljiva sredstva na računu imetnika. Posledica tega je, da banke bremenijo račune upravičencev za stroške vpogleda tj. za stroške prejema in obdelave sodnega sklepa in naloga drugih državnih organov ter izvršnice. Stroški nastanejo pri vsakem sprejemu sklepa in kadar ima oseba več sklepov o izvršbi, lahko posledično ostane tudi brez vseh sredstev, ki jih je prejela iz naslova denarne socialne pomoči. Stroški obdelave sklepa so med bankami različni (npr. Unicredit bank- 25 EUR, PBS d.d.- 33 EUR).

S strani centrov za socialno delo in neposredno s strani strank smo bili opozorjeni, da je število prejemnikov denarne socialne pomoči, ki zaradi nastalih stroškov ostanejo brez ali pa brez znatnega deleža sredstev, vedno večje.

Na ministrstvu že nekaj mesecev iščemo ustrezno in dolgoročno rešitev za ureditev problematike prejemnikov sredstev iz naslova pravic iz javnih sredstev, ki imajo izvršbo na svojih računih. Na podlagi zbranih informacij se bomo odločili za rešitev, ki bo najprimernejša tako za uporabnike, kot tudi za ministrstvo. To pomeni, da bo uporabnikom zagotavljala čim lažjo uporabnost in dostopnost, hkrati pa bo rešitev ekonomična in ne bo zahtevala večjih prilagoditev zakonodaje. Vsekakor pa je primarno vodilo pri iskanju rešitve, najti rešitev čim hitreje.

Priloge:

Komentarji