Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

TEST SLOVENŠČINE, kot pogoj za pridobitev državljanstva

17886 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Spoštovani,

nikjer v postopku naturalizacije ali pridobitve državljanstva ne zasledim, da mora oseba dokazati da govori uradni jezik.. SLOVENŠČINO. V sloveniji slišim več tujcev kot slovencev in poznam veliko ljudi, ki po 20 letih v SLO še vedno ne znajo ne govoriti ne pisati slovensko. To je zame žaljivo in nesprejemljivo. Če želimo ohraniti slovenski jezik, potem dodajte slovenščino tudi v pogoj za pridobitev državljanstva, ostalim pa pošljite obrazec naj vam ga izpolnijo na uradu, pa boste videli komu in kdaj ste podarili državljanstvo.. Nič nimam proti tujcem, vendar v tuji državi morajo sprejeti tuja pravila...V sloveniji govorimo Slovensko in NE bosansko, srpsko in hrvaško, romsko..

Sama sem bila priča našim ˝slovenkam˝ brez službe, ki so imele s seboj prevajalce, da so lahko izpolnile vlogo za vpis otroka v vrtec... tudi za njih je bolje, da se bodo lažje znašli pri nas.. to je v obojestransko korist.. in tako bodo tudi lažje dobili delo in postali bolj zaposlivi. Kolikor vem se ne branijo dela, le samozavesti zanj nimajo, ker ne znajo slovensko.

43 glasov

9 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z zavestna 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 9. 2014

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Državljanstvo Republike Slovenije ureja zakon (tako 12. člen Ustave Republike Slovenije). Zakon o državljanstvu Republike Slovenije (Uradni list Republike Slovenije, št. 24/07 – uradno prečiščeno besedilo 2, v nadaljevanju ZDRS), ki je stopil v veljavo dne 25. 6. 1991, je uzakonil tudi izrecno določilo o znanju slovenskega jezika, ki je doživelo številne spremembe.

Prvotno je bilo zahtevano pogovorno znanje slovenskega jezika v takšni meri, da se je tujec,ki je uveljavljal pravico do slovenskega državljanstva, lahko sporazumeval z okoljem. Obvezni preizkus znanja slovenskega jezika je moral tujec opraviti pred strokovno komisijo, ki jo je imenovala Vlada Republike Slovenije, komisija je tudi določila kriterije za pisni in ustni preizkus znanja slovenskega jezika.

S spremembo zakona, ki je stopila v veljavo 25. 3. 1994 se je povečala zahtevana stopnja znanja slovenskega jezika. Tujec, ki je želel pridobiti slovensko državljanstvo je moral z obveznim preizkusom pred strokovno komisijo dokazati, da aktivno obvlada slovenski jezik v pisni in ustni obliki.

Zahtevana raven znanja slovenskega jezika je bila ponovno spremenjena s spremembo zakona ki je stopila v veljavo 29.11.2002, in sicer se zahteva obvladanje slovenskega jezika za potrebe vsakdanjega sporazumevanja kar tujec dokaže s spričevalom o uspešno opravljenem izpitu iz znanja slovenščine na osnovni ravni.

Izpit iz slovenščine na osnovni ravni se pripravlja in izvaja v Izpitnem centru Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik Filozofske fakultete v Ljubljani, ki ga je Vlada Republike Slovenije določila za opravljanje preizkusa znanja slovenskega jezika.

S spremembo zakona v letu 2002 so se določili tudi kriteriji za tiste skupine oseb, ki iz objektivnih razlogov preizkusa ne morejo opravljati (npr. zaradi okvar zdravja) ter izjeme za tiste osebe, ki slovenski jezik dejansko aktivno obvladajo, ker so se ga naučile v okviru rednega izobraževanja (tujci, ki so zaključili osnovno ali srednjo šolo v Republiki Sloveniji, tujci, ki so v Republiki Sloveniji pridobili izobrazbo na VI. ali VII. stopnji oziroma končali visokošolski ali univerzitetni študij po 25. 6. 1991).

Priloge:

Komentarji