Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Poraba sredstev javnih ustanov

1528 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

Predlagam, da se višina razpoložljivih sredstev za javne ustanove ne določa glede na porabo v prejšnjem letu ker potem pridemo do paradoksa ko kljub varčevanju v javni upravi nekatere javne ustanove, ki še imajo prosta sredstava, na veliko zapravljajo v zadnjem mesecu ali dveh ker ne želijo, da bi jim za naslednje leto znižali višino razpoložljivih sredstev.

21 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Matej Hercog 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 1. 2015

Odziv Ministrstva za finance

V skladu z Zakonom o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – UPB, 14/13 – popr. In 101/13, v nadaljnjem besedilu: ZJF) so neposredni uporabniki državni oziroma občinski organi ali organizacije ter občinska uprava, posredni uporabniki pa javni skladi, javni zavodi in agencije, katerih ustanovitelj je država oziroma občina. ZJF celovito ureja način financiranja neposrednih uporabnikov državnega proračuna in tudi izvrševanje njihovih finančnih načrtov, bistveno v manjšem obsegu pa način financiranja posrednih uporabnikov državnega proračuna in izvrševanje njihovega finančnega načrta. Razlog za tovrstno razlikovanje je predvsem v tem, da se sredstva za financiranje nalog posrednih uporabnikov proračuna, v skladu s področnimi zakoni, zagotavljajo v finančnem načrtu neposrednega uporabnika v čigar pristojnost sodijo (npr. šole se financirajo iz finančnega načrta Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, Centri za socialno delo iz finančnega načrta Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, itd.).

V izogib »velikemu zapravljanju« ob koncu leta, na podlagi 95. člena ZJF, minister za finance, do 30. septembra tekočega leta izda Pravilnik o zaključku izvrševanja državnega in občinskih proračunov, ki je zavezujoč za neposredne uporabnike proračuna. Posredne uporabnike proračuna pa se omejuje preko nadzora neposrednih uporabnikov. Pri tem je potrebno upoštevati, da lahko posredni uporabniki sredstva pridobivajo tudi z opravljanjem storitev na trgu in da poraba presežkov teh sredstev ni regulirana na način, da bi se morala navedena sredstva porabiti za opravljanje javne službe.

Hkrati pojasnjujemo, da Ministrstvo za finance pri pripravi proračuna države obseg sredstev v posameznem finančnem načrtu neposrednega proračunskega uporabnika usklajuje s predlagatelji finančnih načrtov in da se pri določitvi višine finančnih načrtov prvenstveno upošteva obseg z zakoni določenih obveznosti in višina že prevzetih obveznosti. Povedano drugače to pomeni, da v kolikor se spremeni zakon na način, da se stroški za opravo posamezne zakonske naloge znižajo, se takšno znižanje odrazi tudi v finančnem načrtu proračunskega uporabnika in to ne glede na obseg sredstev, s katerimi je uporabnik proračuna razpolagal v preteklem letu.

Z namenom zniževanja izdatkov proračuna bo Ministrstvo za finance, v šestih mesecih po uveljavitvi Zakona o fiskalnem pravilu, ki je že v obravnavi v Državnem zboru Republike Slovenije, pripravilo nov predlog Zakona o javnih financah. V navedenem zakonu bo sistemsko urejeno financiranje vseh uporabnikov proračuna na način, ki bo omogočal bistveno večji nadzor nad porabo sredstev pri vseh uporabnikih proračuna.

Priloge:

Komentarji