Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Grafiti

5185 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

V Ljubljani se grafitarji ne omejujejo in rišejo povsod: po fasadah hiš, prometnih znakih, izložbah, oknih, stopnicah, ograjah, grafite rišejo celo na tlake in drevesa. Za pisanje ali risanje po zidovih, ograjah in drugih javno dostopnih krajih je predvidena kazen 200 evrov.

"Mestna občina Ljubljana poudarja, da se zaveda kulturnega pomena ulične in urbane umetnosti. Zato so leta 2011 v sodelovanju s predstavniki grafitarjev izbrali 13 lokacij, na katerih je grafitiranje dovoljeno. Toda vsak grafit zunaj teh območij vidijo kot vandalizem, do katerega »velja ničelna stopnja tolerance«. ... 188.077,70 evra je MOL porabila za odstranjevanje grafitov od leta 2011 ... 18.934 m2 površine je bilo očiščene v tem času" www.delo.si/novice/ljubljana/dokler-to-tolerira-celotno-mesto-ne-bo-nic-bolje.html

Grafiti niso samo v našem glavnem mestu, so tudi v drugih mestih.

Predlagam vladi, da ustrezno ministrstvo pripravi novo zakonodajo o vandalizmu in risanju grafitov na nedovoljenih krajih.

22 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR dan 51 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 10. 2017

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Področje grafitov urejata Zakon o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/06; ZJRM-1) in Kazenski zakonik (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16 in 27/17; KZ-1).

V 13. členu ZJRM-1 je določeno, da: »kdor piše ali riše po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen krajih, kjer je to dovoljeno, se kaznuje z globo 208,65 eura«. Kaznivo dejanje Poškodovanje tuje stvari pa stori, kdor tujo stvar poškoduje, uniči ali napravi neuporabno, pri čemer se storilec kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do dveh let (prvi odstavek 220. člena KZ-1). Drugi odstavek tega člena opredeljuje kvalificirano obliko s predpisano ustrezno višjo kaznijo. Pregon za dejanje iz prvega odstavka se začne na predlog oškodovanca.

V tem okviru je potrebno poudariti, da je policija zoper osebe, ki so storile tovrstni prekršek v letu 2016 uvedla 19 postopkov, v letu 2017 pa je do meseca septembra obravnavala 21 oseb. V letu 2016 je bilo obravnavanih 21 kaznivih dejanj Poškodovanje tuje stvari, v letu 2017 pa 38.

V zvezi z omenjenim predlogom, ki je bil poslan na portal predlagam.vladi.si, smo mnenja, da na tem področju niso potrebne spremembe zakonodaje oziroma sam predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji