Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Izziv - oskrba na domu za svojca, ki ne zmore sam opravljati življenjskih potreb in ureditev var

2450 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Izziv - oskrbe na domu za svojca. Nekateri nevrološki bolniki, ki so doma zahtevajo popolno predanost svojca, da jim pomaga in to 24 ur na dan. Svojci pustijo službo ali prenehajo z dejavnostjo, da se lahko 24 ur posvetijo negi svojca, ki je težko bolan in ki sam ne more opravljati življenjskih potreb. Posebej zahtevni so pacienti z boleznijo motoričnega nevrona, za druge se ta še razvija (parkinsonova bolezen, alzheimer multipla skleroza, demenca, bolezni okvarjenega uma itd). Znana je zelo visoka stopnja izgorelosti svojcev, ki skrbijo za takšne bolnike. Breme bolezni za takšnega člana družine je pogosto primerljivo skrbi za rakave bolnike.

Naj se uredi varnost za takega, ki skrbi za svojca in se odpove vsemu, kar nudi življenje in 24 ur neguje težko bolnega svojca (parkinsonova bolezen, alzheimer multipla skleroza, demenca, bolezni okvarjenega uma itd) npr. da bi se mu priznala pravica, da lahko prevzame pokojnino po temu svojcu po 10 in več letih take nege in podobno ter vsaj minimalen dohodek za preživetje kot ga dobijo socialni upravičenci.

20 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 441 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 1. 2020

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zavedamo se problematike oskrbe svojcev, ki so težko bolni in potrebujejo pomoč 24 ur na dan. Mlajši člani družine, ki bi lahko oskrbovali svojca so pogosto še zaposleni, starejši člani družine pa pogosto ne zmorejo tako zahtevne nege.

Sedaj veljavna ureditev na področju socialnega varstva omogoča za tovrstne bolnike oskrbo v institucionalnem varstvu ter oskrbo doma, v okviru socialno varstvene storitve pomoč na domu, ki jo izvajajo socialne oskrbovalke.  Pomoč na domu pa je sicer časovno omejena na največ 20 ur tedensko, skladno z določbo 6. člena Pravilnika o standardih in normativih socialno varstvenih storitev.

Upravičenci, ki ne morejo več samostojno opravljati vseh ali večine življenjskih potreb in potrebujejo pomoč,  pa imajo po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju ZPIZ-2) pravico tudi do dodatka za pomoč in postrežbo. Dodatek za pomoč in postrežbo je mesečni denarni prejemek, s katerim upravičenec poravnava stroške, nastale zaradi trajnih sprememb v zdravstvenem stanju. Če ti upravičenci ostanejo doma, najpogosteje pri njihovi oskrbi sodelujejo svojci ali druge bližnje osebe.

Zavedamo se, da sedaj veljavna zakonodaja ne rešuje vseh problemov na tem področju. Deloma bo zato vprašanje tako imenovane neformalne oskrbe urejal prihodnji Zakon o dolgotrajni oskrbi, potrebne pa bodo tudi prilagoditve na drugih področjih, npr. na področju zaposlovanja. 

Komentarji